Kalender

november  2014
mtiotofls
 1
  • Bön afrikanska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
    Plats: Konferensrum
  • Bönetimmen
    Tid: 18:00 - 19:00
2
  • Gudstjänst med nattvard Sören Perder
    Tid: 11:00 - 12:00
    Beskrivning: Predikan: Sören Perder
    Mötesledning: Ingrid Jakobsson
    Musik: Johanna Uppgård, Petra Ingemarsson, Gun-Britt Svensson
    Välkomnande av nya medlemmar. Närradio.
  • Finsk gudstjänst med café
    Tid: 15:00 - 19:00
    Plats: kapell kök café
3
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Övning Elim Brothers
    Tid: 16:00 - 18:15
4
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Sångövning - finska gruppen
    Tid: 15:00 - 17:00
  • Tisdagsbönen
    Tid: 18:00 - 19:00
  • 18-35 En mötesplats för unga vuxna
    Tid: 18:35 - 21:35
    Plats: kapell café kök
5
  • Bön
    Tid: 06:00 - 07:00
  • Bönefrukost
    Tid: 07:00 - 09:00
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Bön
    Tid: 10:00 - 11:00
  • Bön finska gruppen
    Tid: 18:00 - 19:00
    Plats: Rakel, styrelserummet
  • Möteskväll med LP-kontakten
    Tid: 19:00 - 21:00
6
  • Öppna förskolan - Källan
    Tid: 09:00 - 12:00
    Beskrivning: Sopplunch serveras från 11.30 i cafét
  • Sångövning - finska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
  • Alpha
    Tid: 17:30 - 20:00
    Plats: kök café festsal Ester plan 2
  • VIPS&XL
    Tid: 17:30 - 19:30
    Plats: kyrksal, kapell, Miriam, Rut
7
  • Konfa
    Tid: 18:00 - 19:00
  • Source
    Tid: 19:00 - 23:00
8
  • Bön afrikanska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
    Plats: Konferensrum
  • Strängmusikfestival med Anders Jaktlund, Elim Brothers och Korsbandet
    Tid: 18:00 - 20:00
9
  • Gudstjänst med dop Sören Perder
    Tid: 11:00 - 12:00
    Beskrivning: Predikan: Sören Perder
    Musik: Sara Hällzon, Robert Åkesson med team
    Mötesledning: Pernilla Åkesson
    Barnvälsignelse
  • Finsk gudstjänst
    Tid: 15:00 - 17:00
10
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Övning Elimkören
    Tid: 18:30 - 20:30
    Plats: Kapellet
11
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Sångövning - finska gruppen
    Tid: 15:00 - 17:00
  • Övning Salt
    Tid: 17:30 - 18:10
  • Tisdagsbönen
    Tid: 18:00 - 19:00
12
  • Bön
    Tid: 06:00 - 07:00
  • Bönefrukost
    Tid: 07:00 - 09:00
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Bön
    Tid: 10:00 - 11:00
  • Bön finska gruppen
    Tid: 18:00 - 19:00
    Plats: Rakel, styrelserummet
  • Möteskväll med LP-kontakten
    Tid: 19:00 - 21:00
13
  • Öppna förskolan - Källan
    Tid: 09:00 - 12:00
    Beskrivning: Sopplunch serveras från 11.30 i cafét
  • Sångövning - finska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
  • Alpha
    Tid: 17:30 - 20:00
    Plats: kök café festsal Ester plan 2
  • VIPS&XL
    Tid: 17:30 - 19:30
    Plats: kyrksal, kapell, Miriam, Rut
14
  • Konfa
    Tid: 18:00 - 19:00
  • Source
    Tid: 19:00 - 23:00
15
  • Bön afrikanska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
    Plats: Konferensrum
  • Bönetimmen
    Tid: 18:00 - 19:00
16
  • Gudstjänst Nils-Olov Nilsson
    Tid: 11:00 - 12:00
    Beskrivning: Predikan: Nils-Olov Nilsson
    Musik: Elimkören, Michaela Bjurman
    Mötesledning: Maria Åkesson
    Närradio
  • Finsk gudstjänst
    Tid: 15:00 - 17:00
17
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Övning Elim Brothers
    Tid: 16:00 - 18:15
18
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Sångövning - finska gruppen
    Tid: 15:00 - 17:00
  • Tisdagsbönen
    Tid: 18:00 - 19:00
  • 18-35 En mötesplats för unga vuxna
    Tid: 18:35 - 21:35
    Plats: kapell café kök
19
  • Bön
    Tid: 06:00 - 07:00
  • Bönefrukost
    Tid: 07:00 - 09:00
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Bön
    Tid: 10:00 - 11:00
  • Bön finska gruppen
    Tid: 18:00 - 19:00
    Plats: Rakel, styrelserummet
  • Övning adventskör
    Tid: 18:30 - 20:00
    Beskrivning: Kyrksalen
  • Möteskväll med LP-kontakten
    Tid: 19:00 - 21:00
20
  • Öppna förskolan - Källan
    Tid: 09:00 - 12:00
    Beskrivning: Sopplunch serveras från 11.30 i cafét
  • Sångövning - finska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
  • Dagledigträff med Korsbandet
    Tid: 14:00 - 15:00
  • VIPS&XL
    Tid: 17:30 - 19:30
    Plats: kyrksal, kapell, Miriam, Rut
  • Alpha avslutning
    Tid: 17:30 - 20:00
    Plats: kök café festsal Ester plan 2
21
  • Source - Världens barn gala
    Tid: 19:00 - 23:00
    Plats: kyrksalen, café, kök
    Beskrivning: Världens barn gala
22
  • Bön afrikanska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
    Plats: Konferensrum
  • Bönetimmen
    Tid: 18:00 - 19:00
  • Greenhouse
    Tid: 19:00 - 22:00
23
  • Gudstjänst med dop, Edward Sköllerfalk
    Tid: 11:00 - 12:00
    Beskrivning: Predikan: Edvard Sköllerfalk
    Musik: Victoria Sternmo och Magdalena Bina, SALT
    Mötesledare: Robert Ingemarsson
    Kyrktorgsvärd: Karolina Waldenmark
  • Finsk gudstjänst
    Tid: 15:00 - 17:00
  • Församlingsmöte budgetpresentation
    Tid: 18:00 - 19:00
24
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Övning Elimkören
    Tid: 18:30 - 20:30
    Plats: Kapellet
25
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Sångövning - finska gruppen
    Tid: 15:00 - 17:00
  • Övning Salt
    Tid: 17:30 - 18:10
  • Tisdagsbön - gemensamt i Frälsningsarmén
    Tid: 18:00 - 19:00
26
  • Bön
    Tid: 06:00 - 07:00
  • Bönefrukost
    Tid: 07:00 - 09:00
  • LP-kontakten
    Tid: 09:00 - 12:00
  • Bön
    Tid: 10:00 - 11:00
  • Bön finska gruppen
    Tid: 18:00 - 19:00
    Plats: Rakel, styrelserummet
  • Övning adventskör
    Tid: 18:30 - 20:00
    Plats: Kyrksalen
    Beskrivning: Kyrksalen
  • Möteskväll med LP-kontakten
    Tid: 19:00 - 21:00
27
  • Öppna förskolan - Källan
    Tid: 09:00 - 12:00
    Beskrivning: Sopplunch serveras från 11.30 i cafét
  • Sångövning - finska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
  • VIPS&XL
    Tid: 17:30 - 19:30
    Plats: kyrksal, kapell, Miriam, Rut
28
  • Konfa
    Tid: 18:00 - 19:00
  • Source
    Tid: 19:00 - 23:00
29
  • Bön afrikanska gruppen
    Tid: 14:00 - 16:00
    Plats: Konferensrum
  • Bönetimmen
    Tid: 18:00 - 19:00
30
  • Adventsgudstjänst Sören Perder
    Tid: 11:00 - 12:00
    Beskrivning: Predikan: Sören Perder
    Mötesledning: Pernilla Åkesson
    Musik: Projektkör under ledning av Sara Hällzon,
    organist: Christina Nilsson
  • Finsk gudstjänst med servering
    Tid: 15:00 - 20:00
    Beskrivning: Kapellet, kök, café

Sörens och Pernillas blogg